В НС днес омбудсманът Мая Манолова, представители на граждански организации и адвокати внесоха предложения за промени в закони, предаде БГНЕС.
Приготвила съм няколко жалби от вчерашната ми поща от граждани, потърпевши от монополни дружества и частни съдебни изпълнители, заяви Манолова на брифинг в парламента и прочете няколко от тях. Една от тях е гражданка от Пловдив с две деца, чийто апартамент в края на миналия месец е продаден на публична продан и семейството остава на улицата, без да може да се защити. Предлагаме два варианта за призоваването- първият е премахването на призоваването чрез залепване, което предполага промени в чл. 417, посочи Манолова.
Предлагаме да се даде възможност на длъжниците на банки да възразяват срещу това производство. Защото при по-дълъг съдебен процес ще се натоварят длъжниците. Предлагаме още длъжниците да могат да обжалват оценките на недвижимите си имоти, а таксите на ЧСИ-тата да бъдат намалени, добави тя.
„Винаги съм била категорична, че целият чл. 417 от ГПК трябва да отпадне, защото дали кредиторът ще е банка или друг аристократ на Темида, който съди по бързия страната по договора си, условията са едни и същи”, заяви пред БГНЕС член на групата, която работи в омбудсмана, адвокат Десислава Филипова.
Истината е, че съденото лице не присъства в един състезателен и равнопоставен процес, добави тя. Категорично тази част от закона, специално чл. 417 от ГПК, е изкован от задкулисието в тъмнината на парламента, отбеляза адвокатът. Но с нашия законопроект предвиждаме банките да нямат тази привилегия да съдят клиентите си по този ред и предвиждаме мерки спрямо тях. Смятам, че един ден трябва да се вземат по-радикалните мерки, но за мен в този случай,ако бъдат приети промените, ще се решат най-масовите проблеми на потребителите, каза Филипова. Предлагаме поправки в ГПК, предвидени са промени и в устройствения закон на ЧСИ-та, увеличава се размера на наказанията им, тъй като в момента има предвидена глоба от 100 лв. , което е смешно, тъй като се извършват измами за стотици хиляди лева, коментира тя.
Стопираме възможността за малък дълг да се запорират имоти, създава се съразмерност и длъжникът да може да пренасочи изпълнението върху , съразмерни на дълга, за да не става кон за кокошка, обясни адвокат Филипова.
Коментари