По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) нивото на съвкупните инвестиции в България към Брутния вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие на 2016 година е паднало с около 15%-16% и това са рекордно ниски стойности. Тези нива са по-ниски дори от показателите за 1996 година. Това каза на пресконференция Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, цитиран от БГНЕС.
„Липсата на инвестиции е предизвикателство за страната ни. Оценяваме благоприятно данъчната структура на растежа и заетостта в България, но в същото време смятаме, че не са достатъчно полаганите усилия в посока за намаляване тежестта върху малкия и средния бизнес. България продължава да е сред първите места в Европейския съюз(ЕС) за тежест върху малкия и средния бизнес, заради самите процедури и свързаните с това разходи”, каза Дацов.
Изразявайки мнението на съвета, Любомир Дацов добави, че едно от най-съществените предизвикателства от гледна точка на макроикономиката, е по-ниският растеж на потенциала на труда във всяко едно измерение. Той уточни, че от 21.3% общи инвестиции в икономиката около 7% са на бюджета, т.е. частните инвестиции са изместени от публичните.
Очакванията на Фискалния съвет за 2017-2018 са да има повече приходи от осигуровки. Според данните на финансистите държавата би могла да събере още от 0.3% до 0.4% от БВП под формата на данъци. Изчисленията показват, че допълнително биха могли да се съберат още близо 400 млн. лева.
Припомняме, че Фискалният съвет беше създаден през април 2015 година. Той е независим консултативен орган по въпросите с фискалното управление и се състои от петима членове, избрани от Парламента с мандат от шест години.
Основната му цел е осъществяване на независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка с оглед поддържане на устойчиви публични финанси; повишаване качеството на официалните макроикономически и бюджетни прогнози чрез обективна и безпристрастна оценка; повишаване прозрачността и информираността на обществото за фискалното управление на страната.
Коментари