Цената на лошите кредити се плаща от изрядните платци, а не от длъжниците. Има вълна от популизъм да се защитават само правата на длъжниците. Това посочи председателят на Асоциацията на колекторските фирми Райна Миткова пред БТВ.
„10,9% от портфейла на кредитните институции са лоши кредити – това число е много високо. В Турция например която дори не е член на Европейския съюз, цифрата е по-малко от 3%. Цената на това тези хора да не си изпълняват отговорностите е висока за всички останали. Лихвите при кредитите са високи заради лошите кредити – това не се поема от „горките” длъжници, а от горките клиенти”, подчерта Миткова.
Тя е представител на асоциацията, в която влизат 15 фирми с дял от 75% от пазара за събиране на дългове, и призна, че действително в бранша има и некоректни фирми, които използват неетични методи за събиране на задължения.
„В България има над 80 такива фирми и не мога да кажа, че всички използват коректни практики. Има колеги, които прибягват до непозволени методи и те са добре известни в бранша”, призна тя.
Защо не плащаме – около 35% от хората обясняват това с липсата на работа, други обвиняват икономическата криза.
Силовите методи за събиране на дългове са в историята, уверяват колекторските фирми. Има обаче и некоректни събирачи.
„Трябва да се знае, че много често тези задължения, които са дадени на колекторски фирми, са погасени по давност. И реално погледнато колекторските фирми единственото, което правят, е да тормозят хората”, обясни адвокат Милен Михайлов.
Давността на задълженията е между 3 и 5 години.
Райна Миткова бе категорична, че е необходима е законодателна промяна, която да регулира дейността в бранша.
„Това беше и идеята на създаването на асоциацията - да се съблюдават етични правила и да се спазват правата и на клиентите, и на кредиторите”, посочи Миткова и призова кредиторите да избират внимателно партньорите си сред колекторските фирми.
Коментари