Бюджетът е традиционен, в него няма някакви крайности или нещо притеснително, но се вторачваме в бюджета, а рядко говорим за големите дългосрочни проблеми, сред които например демографията, социалните проблеми, липсата на желание за преквалификация. Това каза макроикономистът Искрен Пенчев пред БНР след първото гласуване на Бюджет 2016 в парламента.
Според Искрен Пенчев, в бюджета за идната година се отчита тенденция за увеличаване на дълга и самият бюджет се опитва да вдъхва стабилност, но важните неща в обществото ни не са концентрирани в този бюджет. Нужен е голям дебат за реформите, отбеляза експертът.
"Добре е в самото общество да се говори малко повече за реформа, да се говори по смисъл, за да не девалвира тази дума. Всички ние за една година създаваме нещо и някаква част от него отива в държавата с идея тя да върне услуга на обществото – бюджетът показва само количествената страна на проблема, а ние трябва да говорим за качествената... Има една много укрепнала, тежка, закостеняла система - това важи за почти всички държавни системи – която не желае да се промени. Когато се променят правилата, тези хора ще трябва да започнат да създават по-голяма ефективност", заяви той.
По думите на Пенчев, за да се справим с ниските пенсии и трайната тенденция на обедняване, трябва да мислим средносрочно и дългосрочно, трябва да се създават нови индустрии, управлявани от частни фирми.
Коментари