Оценката от ЕЦБ на шест големи банки, работещи у нас, трябва да покаже дали могат да устоят и на външни, а не само на вътрешните рискове. Стрес тестовете вече текат и са заради искането България да влезе в чакалнията на еврозоната (механизма ERM II) и в Банковия съюз, пише в. "24 часа".
В тестовете се симулират ситуации при спад на БВП еврозоната с 2,4%, на спад на цените на имотите със 17% и на акциите с 31%. Резултати се очакват през юли.
Тестването за вътрешни рискове е по три основни линии - рязко обръщане на икономическия цикъл и спад на БВП с над 3%, повишение доходността на глобалните облигации и ликвиден риск.
Какво може да се очаква - вероятно нивото на собствен капитал ще е достатъчно, въпросът е какъв ще е делът на лошите кредити, както и към свързани лица. Възможно е именно заради тези показатели да има крайни препоръки да се поддържа по-висок капиталов буфер. При някои банки може да бъде препоръчано да свият рисковите експозиции.
Подборът на банките, подложени на стрес тестове, направи ЕЦБ. Това са първите три по активи - Уникредит Булбанк, ДСК и ОББ, както и трите най-големи с българска собственост - Първа инвестиционна банка (ПИБ), Централна кооперативна банка (ЦКБ), Инвестбанк.
ЕЦБ разполага с голям брой инструменти в случай на сериозен икономически спад. Това заявява управителят на БНБ Димитър Радев пред изданието Financial Market News. Така той коментира прогнозата за обръщане на икономическия цикъл в посока към рецесията. Той вижда също и основания за притеснение от много ниските или отрицателни лихвени проценти, особено ако остават на тези нива дълго време и призовава за адекватна оценка на тази опасност. Предизвикателствата пред нас са структурни, а не фискални или монетарни, казва Радев по повод готовността на България за Банковия съюз и за еврото.
Коментари