Бюджетният дефицит в сектор "Държавно управление" за 2014 г. е 4,8 млн. лв. или 5,8% от БВП. Дългът на България за изминалата година пък се равнява на близо 22,6 млн.лв. или 27 на сто от БВП. Това показват данни на националната статистика.
Разликата между предварителните и окончателните данни за дефицита в размер на 2 489 млн. лв., или 3% от БВП, се дължи основно на включването на Фонда за гарантиране на влоговете в банките към сектор „Държавно управление“.
Данните за БВП са ревизирани на базата на разработени и внедрени промени в данните на националните сметки, свързани с включването на общи препоръки на ЕК. Другите промени са незначителни и се дължат на окончателните данни за постъпленията от данъци, годишните отчети за дейността на държавните болници и публичните дружества, класифицирани в сектор „Държавно управление“, и окончателните данни от годишните финансови отчети на първостепенните разпоредители с бюджети.
Промяната в секторната класификация на Фонда за гарантиране на влоговете в банките увеличи дефицита в подсектор „Централно управление” с 3.1% от БВП, като той достигна 4 867 млн. лв. - 5.8% от БВП. Подсектор „Местно управление” е с дефицит от 26.0 млн. лв. (0.03% от БВП), като подсектор „Социалноосигурителни фондове” реализира излишък от 67 млн. лева (0.1% от БВП).
Статистическата информация за дейността на сектор „Държавно управление”, включително за дълга, дефицита и излишъка, се изготвя по хармонизирана методология на ЕС . В изпълнение на Регламент на Съвета № 479/2009 за прилагане на Протокола за процедурата при прекомерен дефицит всяка държава членка предоставя на Евростат (ЕК) предварителни данни за дефицита/излишъка и дълга за отчетната година към 31.03. на следващата година и окончателни данни към 30.09. на следващата година.
Коментари