Парламентът гласува и прие на първо четене промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), предвиждащи по-голяма защита на длъжниците в изпълнителното производство. Депутатите одобриха 4 законопроекта, предложени от „БСП за България”, ГЕРБ, „Воля” и „Обединени патриоти”.
Отпадане на 10-годишната абсолютна погасителна давност и ограничаване на негативните практики сред частните съдебни изпълнители са сред промените.
Единственият спорен момент е по отношение на станалият популярен в последните години чл. 417, който на практика позволява банките да изискат бързо задълженията, без съответният длъжник дори да разбере за това, като се избягва съдебен контрол. Сега текстът позволява банката да определи сумата, която смята, че ѝ се дължи, а длъжникът едва по-късно може по съдебен ред да оспори това вземане.
-
НАП пусна наръчник за корпоративните данъци
Наръчник по корпоративно подоходно облагане за 2017 г. е дос...
виж още
Данаил Кирилов от ГЕРБ обясни, че тази привилегия на банките не може да отпадне, тъй като те са част от финансовата система на страната и имат задължения по съхранение на парите на вложителите. "Категорично ще поддържам позиция против отпадане на банките като субект в изпълнителното производство. Това защитава цялата финансова кредитна система. Банките не са само кредитори. Те пазят парите на вложителите, по тези операции банките са длъжници", обясни Кирилов.
По думите му съдебната практика е стигнала до там, че да се вадят заповеди за изпълнение дори за неустойки.
Показахте, че сте страната на обществения, а не на страната на частния икономически интерес. Това заяви от трибуната на парламента омбудсманът Мая Манолова след приетите промени в ГПК.
-
Радев е похарчил два пъти по-малко пари от Цачева за предизборната президентска кампания
С почти два пъти по-малко похарчени пари от основния си опонент Цецка Цачева, настоящият президент ...
виж още
„Благодаря за подкрепата и на четирите законопроекта, а така и на предложенията, които направих заедно с граждански организации в заповедното и изпълнителното производство за ограничаване на свръх правомощията на частните съдебни изпълнители, на банките и на монополните дружества“, заяви Манолова.
Коментари