Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди на заседание пакет от промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за местните данъци и такси, Закона за данъчно-осигурителния процесуален кодекс, Закона за ДДС и Закона за счетоводството, предаде БГНЕС.
Финансовият министър Владислав Горанов уточни, че поправките се правят с цел синхронизиране на българското законодателство с европейски директиви, решения на Съда на Европейски съюз, както и с актуалната европейска практика по управлението на качеството на атмосферния въздух.
Една от поправките в Закона за местните данъци и такси предвижда отпадне данъчната отстъпка за автомобилите с катализатор.
Данъкът за автомобилите на възраст над 15 години пък ще скочи с 30%.
Около 2 милиона автомобила ще бъдат засегнати от промените в изчисляването на данъка върху тях, показват изчисления на Българската стопанска камара. Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“, заяви, че са твърдо против тази промяна, тъй като тя ще засегне най-бедните.
Вицепремиерът Валери Симеонов отчете, че са обсъдени промени в Закона за счетоводството. Измененията са свързани с намаляване на прага по отношение на одитирането на фирми и отпадането от следващата година на задължителното одитиране на търговски дружества в зависимост от тяхната регистрация – дали са акционерни дружества или не.
Радосвет Радев от БСК заяви, че нейните членове категорично не са съгласни за увеличението на максимални осигурителен доход от 2600 на 3000лева.
Главният икономист на КНСБ Любен Тонев пък каза, че приемат целия пакет от данъчни изменения и считат поправките за полезни както за бизнеса, така и за работодателите.
„Същевременно искаме да подчертаем съжалението си, че няма промени по отношение на цялостната промяна във философията на данъчното облягане.Този модел продължава да задълбочава социалните неравенства“, отбеляза представителят на организацията без да откроява конкретни препоръки.
Коментари