Нереалистични са заложените от правителството разходи за здравеопазване и образование в средносрочен и дългосрочен план. Това показаха анализите на фискалния съвет представени вчера, съобщава БНТ.
Според членовете на Фискалния съвет в средносрочната бюджетна прогноза е заложено нереалистично намаление на социалните разходи и тези за здравеопазване. Очакваните приходи от данъци също са много ниски, а заложеният растеж на икономиката е силно ограничен заради липсата на чуждестранни инвестиции, сочат още анализите на контролния орган.
Едно от решенията, които предлагат експертите, е или да се променят показателите, или да се заложат по-големи буфери, които да компенсират отклоненията.
„Разходите за социални и здравноосигурителни плащания се отличават с много ниска степен на гъвкавост и представляват значително предизвикателство пред бюджетната консолидация, т.е. пред намалението на дефицита.“, коментира Любомир Дацов, член на Фискалния съвет.
Разходите за социално осигуряване и здравеопазване в нелихвените разходи е около 60%, което е изключително високо ниво и това е индикация за вътрешноструктурен риск. Експертите са категорични, че бюджетът на България е сред нискорисковите. Използваният данъчен модел също е стабилен, но има резерв за по-голяма събираемост - между 400 и 500 млн. лева.
„Различните видове данъци от министерството на финансите остават на едно и също ниво, което е общо взето ненормално.“, обясни Дора Андреева член на съвета.
Друг проблем, който отчита Фискалният съвет е развитието на дребния бизнес. Според Дацов не се влагат достатъчно усилия за намаляване на тежестта върху малкия и среден бизнес и то не заради данъчното законодателство, а поради утежнените и свързани с много разходи бюрократични процедури.
Коментари