Бюджетът, който го приехме в тежко време, отговаря на много от исканията, които имаше. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по време на националната дискусия "Да! На българската икономика. Европейска България -стабилност и растеж.
„Мисля, че нашият бюджет, който го приехме в тежко време, отговаря на много от исканията, които имаше, особено в сферата на образованието, за което са предвидени над 130 млн. лв., в сферата на отбраната – да влезем в критериите на това, което се иска сега от НАТО като член на този пакт, в сферата на сигурността, на социалните плащания, за музеите и за какво ли не се дадоха повече пари и успяхме да върнем бюджетния дефицит на 2%”, заяви Борисов, цитиран от "Фокус".
Той прогнозира, че догодина дефицитът може да намалее и до 1% - 1,5% и добави, че това е изключително важно за стабилността и за кредитните рейтинги, които България получава.
По темата за борбата с контрабандата Борисов заяви, че тя е не само задължителна, а се вижда това, че са постигнати доста успехи и няма да се спре, защото за догодина трябват повече пари. „Надявам се в този сектор приходните агенции заедно със службите, МВР, Прокуратурата да вкарат максимума в бюджета, за да може през разходите отделните системи да се почувстват по-добре”, посочи той.
Според него се обръща малко внимание на енергийната ефективност. „Това са милиардни програми”, заяви той и даде пример с хубавите санирани блокове, на които не се обръща достатъчно внимание. Той коментира и темата с горивата и припомни вчерашния случай с откритата незаконна рафинерия в Летница. Борисов заяви, че вече имат натрупан опит и капацитет на отделните служби в звената за борбата с контрабандата и корупцията и изрази убеденост, че догодина ще бъдат събрани повече пари, в сравнение с тази.
Премиерът обърна внимание и ситуацията в енергетиката и заяви, че според информацията, която има НЕК вече излиза на печалба месечно. „Най-малкото сме ги спрели да затъват”, добави той. Относно хранително-вкусовата индустрия Борисов изрази убеденост, че санкциите, наложени от ЕС и Русия, са довели до много загуби. „Да се надяваме, че ще се работи в тази насока и ние като част от тази общност се съобразяваме със санкциите и ги спазваме стриктно, но това не означава, че ще сме щастливи, ако това продължи до безкрайност, защото това се отрази на селскостопанска ни продукция. Убеден съм, че сега отношенията там ще са различни към нашия бизнес”, допълни още той.
Коментари