Нов закон за ипотечния кредит трябва да влезе в сила до края на годината. Той ще внесе в банковото ни законодателство промени, съобразени със съответната директива на ЕС, която беше приета в края на 2013 г. Тази директива трябва да се отрази в законите на страните членки на ЕС до 20 декември 2015 г.
Новият закон се пише от юристите на БНБ и за целта още от миналата година се правят консултации със съответните браншове, каза за "Стандарт" Тихомир Тошев от Асоциацията на кредитните консултанти. Един от най-важните текстове ще се отнася до отнемането от нередовните длъжници на жилище, което служи за обезпечение.
В момента става така, че заради поевтиняването на имотите в последните години на човек, който не може да си плаща заема, му се отнема жилището, но той продължава да е длъжник на банката. Така хората се оказват не само доживотни длъжници, но борчът се прехвърля и върху децата им, оплакват се потърпевши. С новия закон обаче обезпечението ще бъде ограничено до цената на ипотекирания имот, без допълнителни задължения за клиентите с финансови затруднения. Което означава, че с отнемането на имота кредитът ще се смята за погасен и клиентът няма да дължи нищо повече, независимо каква е актуалната оценка на имота.
По този казус се спори много през миналата година, когато бяха направени първите промени в българското законодателство във връзка с ипотечната директива. От 22 юли 2014 г. влязоха в сила някои промени при заемите за жилище, обезпечени с ипотека, според които отпадна т. нар. наказателна такса при предсрочно връщане на заема. Преди тази дата, за издължаване преди срока се плащаше такса от 4-5 процента върху върнатата сума. Сега остана само задължение от 1% и то в случаите, когато погасяването се прави, преди да е минала година от изтеглянето на заема. Беше фиксирана и лихвата по жилищните заеми, която не трябва да е повече от euribor/sofibor/libor + фиксирана за целия срок на кредита надбавка.
В текстовете на новия закон ще се уточняват функциите и окончателното място на банковия надзор, каза Тихомир Тошев. Според него всички надзорни функции ще бъдат изцяло вменени на БНБ.
Коментари