Тотален срив на акциите на КТБ - след като вчера бе възстановена търговията на Българската фондова борса, те паднаха с 99%. Първо две акции бяха продадени по 16,739 лв. за брой. Двадесет минути по-късно последва продажба на още една акция за 0,205 лв. и на това ниво бе затворена търговията в 17,10 ч.
През целия ден се наблюдаваше огромно разминаване между офертите „купува" и „продава". Купувачите бяха склонни да платят между 0,20 и 0,34 лв. за акция, докато продавачите искаха между 10 и 80 лв., пише "Преса".
Търговията с книжата на КТБ беше спряна на 21 юни заради поставянето на банката под специален надзор и неяснотата за бъдещето Ӝ към тази дата. Последната сделка на 20 юни беше при цена 78,05 лв. Това оценяваше КТБ на 468 млн. лв.
Вчера пазарната капитализация на банката се срина до 1,23 млн. лв. Така инвеститор с 680 403 лв. можеше да придобие мажоритарния пакет акции, ако основният акционер „Бромак" на Цветан Василев бе решил да продава. Търговията по позицията на КТБ беше пусната, след като съдбата на банката изглежда по-ясна - предстои процедура по несъстоятелност, която сега е спряна заради жалби.
Сривът на акциите се обяснява с финансовите проблеми на КТБ, установени от три одиторски компании. Според последния отчет към 30 септември т.г. банката има 6,46 млрд. лв. пасиви - задължения към вложители, фирми и други финансови институции. В същото време активите Ӝ се оценяват на далеч по-ниска стойност - 2,57 млрд. лв. От баланса на КТБ бяха отписани над 4 млрд. лв. активи, след като одиторите откриха проблеми в кредитния портфейл на банката - липса на обезпечения и т.н., допълва изданието.
Американци се жалят в Брюксел заради €52 млн.
Компанията „Еър пропърти девелопмънт", дъщерна на американската „Еър лоджистикс", е подала жалба в Европейската комисия заради финансови щети в България. Това твърди изданието „Юрополитикс" и добавя, че фирмата има блокирани 52 млн. евро в КТБ.
В жалбата се посочвало, че у нас не се спазва европейското законодателство, както и споразумението между САЩ и България за защита на инвестициите.
„Еър пропърти девелопмънт" от 2012 г. е в несъстоятелност. Дружеството имаше проект за ваканционен комплекс край Балчик, изтегли близо 130 млн. лв. от български банки, но спря да обслужва кредитите. През 2013 г. основният заложен актив - над 1043 дка гори и ливади край морето, беше продаден за 97,5 млн. лв. и парите бяха депозирани в КТБ.
Материалът не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Коментари