По данни на Европол организираните престъпни групи, които се занимават с трафика на хора са спечелили за миналата година около 6 млрд. евро, най-вече от прекарването на мигранти в Европа. Това заяви Цвятко Георгиев, заместник-министър на вътрешните работи, на Международен дискусионен форум на тема „Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила“, предаде БГНЕС.
Георгиев коментира дейността на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), като посочи, че тя не само организира и координира взаимодействието между отделните ведомства и организации, но и продължава да играе водеща роля за предотвратяване и противодействие на трафика на хора. „Противодействието на трафика на хора е един от основните приоритети пред страната ни. Високата обществена опасност на това престъпление се определя от факта, че трафикът на хора е свързан с нарушаване на човешките права, накърнява достойнството и на жертвите и влияе върху общата среда за сигурност”, посочи Георгиев.
Според него трафикът на хора, който може да бъде определен и все по-често се определя като съвременно робство, е бизнес на международната организирана престъпност, генериращ значителни печалби. „Трафикът и каналджийството са най-бързо растящият престъпен пазар в Европа, а със засилването на миграционния поток проблемът за превръщането на мигрантите в жертви на трафик все по-актуален. Те стават лесни жертви на трафикантите, които ги привличат с фалшиви обещания за благоденствия, впоследствие те са изправени от свобода на избор и са изправени пред различни форми на психическо и физически насилие”, коментира Георгиев. Той обясни, че България има изградено законодателство по проблема трафик на хора, както и план за действие и редица механизми, по които се идентифицират и насочват жертви на трафик.
От своя страна посланик Мадина Джарбусинова, специален представител и координатор на ОССЕ за борба с трафика на хора коментира, че Европа е континент на мечтите на мигрантите и някои от тях успяват да достигнат безопасно до континента, но миграционните пътища към Европа и във Европа притесняват ОССЕ. „Много е важно да се справим с този миграционен поток на база на правата на човека. Миграционната криза е свързана тясно с мигрантите и бежанците, които са изложени все повече на риск и експлоатация, захванати са между граници и са изправени пред положения, в които трябва да се борят с мигрантския контрол. Затварянето на границите и държейки мигранти на границите, без право на достъп само ще увеличи разчитането все повече на каналджиите от страна на мигрантите”, смята Мадина Джарбусинова.
Коментари