За последната година се наблюдава тенденция на подобрение на финансовата част на дружествата от Българския енергиен холдинг. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в рамките на форума "Години на реформи в енергетиката", предаде БГНЕС.
Петкова открои кои са основните приоритети в развитието на енергетиката у нас. На първо място това е осигуряването на финансова стабилност, сигурност на доставките, пълна либерализация, защита на българските потребители и развитие на местния добив.
Стъпките за постигане на това са основно чрез реформи в енергетиката. През последната година са направени няколко промени в Закона за енергетиката. Променена е наредба, с която е свит дефицитът в НЕК. Освен това КЕВР е отделена от изпълнителната власт. На следващо място са извадени от енергийния микс топлофикациите, които произвеждат ток неефективно. Друга промяна е, че се осъществява по-сигурен финансов контрол.
С промяна от юли пък се дава възможност НЕК да бъде дофинансиран от продажбата на електроенергия. В края на септември финансовият резултат на БЕХ показва, че е налице тенденция на подобряване на финансите на дружествата в сектора.
"Ако през 2014 г. дефицитът е бил 324 млн. лв., то през 2015 г. е 218 млн. лв., което показва, че финансите са подобрени със 106 млн.лв. Загубите намаляват, което показва, че мерките на правителството дават резултат", посочи Петкова.
Министърът посочи, че се очаква в тестови режим борсата да започне да работи от края на декември и от следващата година трябва да заработи либерализацията на пазара и Българската независима енергийна борса.
Относно газовия сектор, Петкова посочи, че фокусът е върху изграждането на междусистемните енергийни връзки с Гърция, Румъния и Сърбия. Петкова заяви, че до 10 декември ще има окончателно инвестиционно решение за конекторната връзка с Гърция и реално може да започне работата по този конектор. През 2016 г. се очаква да бъде готова връзката с Румъния, а по сръбската връзка е разработена пътна карта и очакванията са до 2018 г. тя да бъде готова.
Коментари