Резултатите от направените досега изследвания най-вероятно ще покажат, че няма достатъчни количества газ и нефт в блока "Хан Аспарух" в Черно море. Това обяви преподавателят от Минно-геоложкия университет доц. Щерьо Льомов.
"Към този момент не може да се твърди убедено, че има газ, който ще служи за бъдещото развитие на газовата инфраструктура у нас. Липсата на новина, че има откритие, показва ниската перспективност на прокарания сондаж. Сондирането при тези дълбочини на морската вода е много скъпа дейност, така че, вероятно тези, които ще инвестират в бъдеще, ще се замислят дали има необходимост и потенциал да бъдат вложени средства", изтъкна експертът, цитиран от БНР.
От своя страна заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков уточни, че информацията дали има нефт и газ в блока "Хан Аспарух" предстои да бъде обработена и подадена в Министерството на енергетиката.
"Това, което можем да споменем и е важно да го направим, е, че сондажът е успешно проведен като дълбочина и без каквато и да е вреда за околната среда, което беше много важно за нас. Сондажът, като индикативна дълбочина, която е подадена по книжата и предварителните заявки, е изпълнен с необходимата дълбочина, а това какви флуиди са намерени ще разберем по-късно, след като бъде обработена информацията и бъде предадена в Министерството на енергетиката, каквото е задължението на разрешението", обясни Станков.
Actualno.com припомня, че в началото на тази година премиерът Бойко Борисов убедено заяви, че България ще добива нефт и газ от блока "Хан Аспарух" в Черно море. Той дори намекна, че страната ни е възможен бъдещ износител на газовия пазар.
"Добиването на нефт и газ от Черно море е приоритет за страната ни. Това е диверсификация, това си е наше, това е богатство". Така Борисов коментира темата в края на март пред над 300 общински съветници, членове и симпатизанти на ГЕРБ в Стара Загора.
„Когато паднем от власт, първото нещо, което се прави, е да спрат проучванията на черноморското дъно в „Хан Аспарух“, „Терес“ и „Силистар“. На 19 април ще започнем да дупчим и да си добиваме газ и нефт. Румънците вече го правят. В Румъния внасят само 10% газ, а ние 100%. След 25 години демокрация България не само ще добива, но и ще изнася газ, ставаме конкурент“, подчерта още тогава Бойко Борисов.
Коментари