Част от ВЕИ фирмите, обединени в Асоциация свободен енергиен пазар, разкритикуваха предложените промени в Закона за енергетика. Те бяха внесени в Народното събрание от ГЕРБ и предвиждат централите с мощност над 4 мегавата да излязат на свободния пазар. Разликата между пазарната и преференциалната цена ще се покрива с премии, определяни всяка година от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), предвиждат още промените.
С тях се въвеждат и мерки към некоректните търговци, които пропускат плащането на таксата "задължение към обществото" към НЕК. Заради появилите се през последната една година проблеми с неплатени от някои търговци вноски "задължение към обществото" се въвежда изискване за предоставяне на банкова гаранция или депозит в полза на фонд "Сигурност", който евентуално може да я усвои и преведе към НЕК, пише в. "Сега".
Според асоциацията обаче идеята за такива премии не е добра и няма да запази инвестиционните условия на производителите. От там допускат, че КЕВР субективно ще определя разликата в цените. Фирмите смятат още, че редът за определянето на премии трябва да бъде разписан в Закона за енергетиката, а не с това да се занимава регулаторът, тъй като се"създава правен вакуум и несигурност за производителите, както и като цяло за системата и механизмите за компенсиране на разходите от изкупуването на тока от ВЕИ".
Зелените централи критикуват и друго предложение, свързано с банковите гаранции. Голяма част от търговците на ток работят единствено в условия на отложени плащания, като в по-голямата си част доставките към крайните клиенти не са обезпечени с никакви гаранции от тяхна страна, разясняват от асоциацията. Този риск, заедно с високия дял на забавени плащания, води до тежести в паричните потоци. Резултатът може да бъде оттегляне на производители от пазара поради невъзможност да изпълняват изискванията. В резултат ще се наруши и конкурентната среда в сектора. Затова от асоциацията смятат, че единственият начин търговците да продължат да извършват дейност ще бъде да увеличат цените на енергията за крайните потребители - битови и стопански, и тежестта от изискването за банкови гаранции може да бъде прехвърлена към клиентите.
Коментари