Причината абонати в София да получават повече от една изравнителна сметка са корекции заради неосигурен достъп, обясниха от столичната топлофикация.
На 5 октомври изтече крайният срок за корекции в изравнителните сметки за сезон 2015/2016, като някои абонати получиха финално дължимото два дни след началото на новия отоплителния сезон, предаде "Дарик".
Какви са причините да сте получили няколко изравнителни сметки, защо може да са по-високи и защо е възможно да сте получили няколко фактури през септември?
Първите изравнителни сметки пристигат през юли, когато обаче в сградата има апартаменти, които не са осигурили достъп, на тях им се начислява максимално потребление. Така, ако те решат да оспорят, назначават нова дата за отчет при топлинния счетоводител и след новия отчет се преработват всички сметки в сградата. От тук идват корекциите в изравнителните сметки.
Един от примерите е жилищна сграда в квартал "Иван Вазов", чиито обитатели заради два апартамента, неосигурили достъп, получават две корекции, последната два дни след началото на новия отоплителен сезон.
Друг случай показва подадено искане за отчет в последния момент от сезонни работници на 30 септември, няколко дни преди крайния срок на 5 октомври. При това положение топлинният счетоводител прави нови сметки за цялата сграда отново и тогава след като вече е излязла първата изравнителна сметка и общата фактура за реално потребена енергия, няма как да се направи изравнението освен по ценови периоди.
И тъй като за последния изравнителен период от 1 май 2015 г. до 30 април 2016 г. има четири промени в цената на топлинната енергия, тези при които има изравняване, получават тези четири фактури за съответните периоди плюс изравнението с промяната при отчетите на уредите.
Причината при неосигурен достъп коригираните изравнителни сметки да стават по-високи е, че когато е начислено максимално потребление на абонат, но уредите са на нула и при отчет се установи, че той не е потребил енергията, която му е начислена - тя се разпределя на останалите.
Коментари