При сондирането под река Дунав се е скъсала тръба, която трябва да бъде отстранена, за да се финализира газовата връзка с Румъния. Това стана ясно след заседание на ДКЕВР от думите на изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков, предаде БГНЕС.
Темелков обясни, че скъсаната тръба не позволява изтеглянето на друга тръба, която е заварена на територията на Румъния и е готова. Той увери, че сондажната апаратура работи в момента и се опитва да реши този технически въпрос. Когато той бъде решен, са необходими до две седмици, за да може обектът да бъден приключен окончателно. Имаме увереност, че до края на тази година ще бъде решен този технически проблем. До средата на следващата година се предвижда да бъде реализирано и предприето сондирането на резервния газопровод, коментира Темелков. Той уточни, че по него страната ни ще може да получава и отдава газ с Румъния. Въпросът е първо на капацитетни възможности на румънската мрежа, добави Темелков. С изключение на техническия проблем със скъсаната тръба, всички наземни съоръжения на територията на Българя и Румъния са изцяло изградени и въведени в експлоатация, посочи директорът на дружеството.
Относно интерконектора с Турция Темелков обясни, че има работна група, която е сформирана от министерството и има достатъчно голям напредък в двустранната работа. Очакваме в скоро време да продължим много активно работата по интерконектора. Европейската комисия одобри средствата размер на 190 000 евро за финансиране на пред-проектното проучване по интерконектора с Турция, съобщи Темелков. Той уточни, че в началото на следващата година ще започнат детайлни проучвания по трасето и дейностите, които са необходими за изграждането му. Във връзка с акцията за листовки на ислямска държава Темелков бе запитан как се охраняват обектите на "Булгартрансгаз" и има ли опасност за тях. Имаме стратегия за управление на сигурността и риска в дружеството ни. Взети за охраняване на надземните ни съоръжения и нямаме притеснения, увери той.
Става ясно, че "Булгартрансгаз" е трябвало да плати за допълнително нагнетяване на газ в Чирен и ще предложи добавка задължение към обществото от 1 януари 2015 г. Темелков поясни, че тази добавка ще зависи от плана за действие при извънредни ситуации, който дава определени задължения на различните пазарни участници и от самите указания, които дружеството ще получи за формиране на цените. За да може да определим точно някакъв размер на тази добавка ни е необходимо тези два документа да бъдат актуализирани и тогава може да определим за какво става дума. Добавките не дават допълнителни разходи на цената, а дори напротив - разпределят чрез тях разходите между отделните пазари. Не очакваме да има повишение на цената за пренос, но структурата на тарифата, която се предлага е много по-различна от тази, която е в момента, каза той.
Според него ако се оптимизира достатъчно добре разходите от страна на търговците това няма да доведе до повишаване на цената. Всичкото това нещо е в ръцете на пазарните участници. При всички положение пазарът ще плати отново толкова, колкото е плащал до сега за пренос, няма да плати повече. Не очакваме и не предвиждаме да има повишаване на цената за пренос. Цените за Добавка за задължение към обществото следва да влязат с новата цена, която е определена на базата на входно-изходен тарифен модел на основание на методиката на ценообразуване, каза още Кирил Темелков.
Коментари