Цената на битовия ток няма да се променя поне до лятото следващата година. Това увери председателят на председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов във връзка с появилите се опасения, че драстичните скокове в цената на индустриалния ток ще се отразят и на тази за бита.
Според Иванов най-рано през юни ще бъде направен анализ дали шоковото поскъпване на енергията, която се търгува на борсата, ще се отрази и на битовите сметки, предаде БГНЕС.
Той отново напомни, че КЕВР няма пряко отношение към функционирането на Българската независима енергийна борса. Цените на борсата се определят от търсенето и предлагането, като този принцип е общовалиден за всяка една енергийна борса в Европа и света. Отговорностите на КЕВР са свързани да проучва дали няма обосновано предположение за нарушение във функциониране на борсата и злоупотреби.
С призив към премиера Бойко Борисов за спешни мерки срещу шоковото поскъпване на ток излязоха от Асоциацията на индустриалния капитал в България. В писмо сдружението недоумява за неаргументираното повишение на цената на тока, която се търгува на платформите на Българската независима енергийна борса. Споменават се апокалиптични стойности за скок в порядъка от 350%. „Нееднократно сме сигнализирали за абсурдни и видимо непазарни отклонения в търгувани количества и цени на платформите на „Българска независима енергийна борса“ ЕАД (БНЕБ), включително и при директни сравнения на дългосрочни продукти и резултати от сегмент „ден напред“ с количества и цени на румънската борса OPCOM и унгарската борса HUPX, жалва се индустриалният бизнес.
Подобни шокови стойности имаше и през октомври, при които се търгува индустриалният ток на борсата. Тогава бизнесът изпищя, че котировките „Ден напред“ стигат до скок от 250%. Експерти коментираха пред БГНЕС, че такива аномалии са нелогични, притеснителни и дори опасни за бизнеса. Хора от борсата пък коментираха, че подозренията за подобно грубо вмешателство са напълно основателни.
Енергийният регулатор се зае да провери случаите и обяви, че ще са нужни поне 4 месеца да установи дали са основателни сигналите за извършени нарушения. Но дори и да не е завършила проверката, председателят на държавния регулатор Иван Иванов заяви, че цена от 149 лева за мегаватчас е прекалено висока. За бита от КЕВР уверяват, че от 1 януари цената няма да бъде пипана.
Коментари