За да стигнете до двустранен договор, трябва да стигнете до пазара, а сега има ограничени количества. Практически товарът е 200-250 мегавата, а имаме капацитет на мощностите в пъти повече. Но всъщност няма достатъчно количество ток за търговия. Така зам.-председателят на АИКБ Румен Радев обясни пред Нова телевизия защо големият бизнес се оплаква от ситуацията на свободната борса за ток.
Товар от 200-250 мегавата означава половината мощност горе-долу на един блок на ТЕЦ "Марица Изток 2", докато АЕЦ "Козлодуй" има общо 2000 мегавата товар.
Радев обаче не каза защо няма по-голям капацитет, след като по закон производителите на ток задължително трябва да са на борсата. Промените в Закона за енергетиката са отпреди почти 2 години – именно заради оплаквания, че няма достатъчно ток за търгуване. Тогава беше решено всички договори – двустранни т.е. дългосрочни, "Ден напред" и за деня, да минават през енергийната борса.
Още в края на миналата седмица, Actualno.com и Expert.bg изпратиха въпроси до Асоциацията на работодателските организации в България какъв процент от сключените договори са двустранни и какъв са през сегмента „Ден напред” и дали има причини бизнесът в България да не иска да сключва двустранни т.е. дългосрочни договори. До този момент, вече пети ден, отговор няма.
Освен това, според Радев имало повече субекти, които имат изгода от ситуацията с индустриалния ток.
Коментари