На бившия министър на енергетиката Румен Овчаров е повдигнато обвинение във връзка с АЕЦ "Белене". Това съобщи самият той на излизане от столичното следствие.
„Аз съм доволен след толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Методиев Борисов. В крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за „Белене” от 2006 г.", заяви Овчаров, цитиран от БГНЕС.
Той обясни, че това споразумение е подписано в изпълнение на две министерски постановления, международно проведен търг. Става въпрос за месец ноември 2006 година, когато е подписано това споразумение с „Атомстройекспорт”.
„На г-н Овчаров беше предявено обвинение, което няма нищо общо с правото”, коментира адвокатът му Васил Василев.
Припомняме, че в средата на октомври прокуратурата обвини двама бивши изпълнителни директори на Националната електрическа компания (НЕК) - Любомир Велков и Мардик Папазян, за сключване на неизгодна сделка за продажбата на старо оборудване за АЕЦ "Белене". Подписаният от тях през 2007 година договор с "Атомстройекспрот" е ощетил НЕК с малко над 77 милиона евро.
Преди изборите за президент заради АЕЦ "Белене" прокуратурата поиска депутатския имунитет на Делян Добрев от ГЕРБ, който бе министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на ГЕРБ след като от поста бе отстранен предшественикът му Трайчо Трайков. Добрев сам поиска да му бъде свален имунитетът и това бе сторено от парламента.
Още не се знае в какво ще бъде обвинен Добрев, очакванията са обвиненията срещу него да бъдат повдигнати в петък.
След първите обвинения срещу Велков и Папазян от прокуратурата обещаха да има и други обвинени заради нарушения по АЕЦ "Белене".
Проектът бе прекратен през март 2012 г. с решения на правителството на ГЕРБ и на парламента с мотива, че страната ни няма необходимото финансиране за реализацията на ядрения строеж. Тъй като вече оборудването бе поръчано и до голяма степен изработени, руската "Атомстройекспорт" заведе арбитражно дело още преди окончателното прекратяване на строежа. Претенциите бяха за 1.2 млрд. евро, но съдът в Женева призна само половината от тях. Сумата от над 620 млн. евро трябва да бъде платена до 15 декември от НЕК.
Коментари