Макар бизнесът да се отказа от протеста си, той продължава да настоява на исканията му да бъде обърнато внимание. Работодателските организации настояват до 1 октомври да бъде факт пътна карта за реформи в енергетиката и да стартира изпълнението ѝ, Министерският съвет да назначи международен одит на системата на енергетиката, да се създаде работна група за изработване на критериите за избор на членове на управителни органи на държавните дружества в системата на енергетиката.
Някои от мерките на бизнеса сме съгласни да подкрепим, заяви заместник-председателя на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов пред БНР.
"Има смислени неща, които предлагат работодателите, които ние отдавна твърдим, но за да има консенсус в обществото и за да можем да изправим някои кривини в системата, като например злоупотреби в някои от предприятията, в някои сектори от енергетиката като възобновяемите източници, но не само. Те трябва да намерят законодателни промени, така че да бъдат коригирани, но това никога не съм твърдял, пък и не мисля, че ще донесе резерви, така че да намалим цената на тока", допълни той.
Николов категорично подчерта, че няма резерви по отношение на намаляване на цените на тока за бизнеса. Цели се намаляване на изкривяването в системата.
Той каза, че съгласно методиката на КЕВР за определяне на цените, няма обективни причини да се стигне до намаляване на цената на електроенергията за бизнеса.
"За бизнеса цената на тока е либерализирана, т.е. те купуват на търгове цената си или от борси. Дори и извън България могат да си купят ток. Реално погледнато цената на тока е пазарна при тях. Единствено надбавките, които слагат при цената на тока, се изчисляват от КЕВР, на база обективни критерии, които са заложени в нормативни документи. Аз не виждам по някакъв начин тези ставки, които изчислява Комисията, да могат да бъдат намалени към момента", каза Николов.
Според Валентин Николов участието на представители на бизнеса в управителните органи на държавните дружества в системата на енергетиката ще повиши доверието в тях, защото те ще взимат решения за управлението на дружеството. За целта не се изисква законова промяна, а е решение на принципала. Той препоръча да се внимава кой ще влезе в бордовете, за да не се стигне до конфликт на интереси.
Коментари