Напоследък колекторските фирми „актуализират” действията си при събиране на дългове. Това заяви омбудсманът Мая Манолова.
Според Манолова новата им практика е да създават арбитражен съд, който не е урегулиран по никакъв начин. Можело в арбитража да се назначават всякакви хора, твърди омбудсманът. Тя посочи, че арбитражен съд може да действа само ако в договора с потребителя има клауза за арбитраж. Арбитражите обаче действали на принципа, че ако потребителят изрично не каже, че не иска арбитраж при сключването на договора, то той всъщност е съгласен. Абритражните решения не подлежат на обжалване, могат да бъдат отменени, но в определен времеви срок, поясни Манолова. За шест месеца имало 36 000 арбитражни дела в София, добави тя пред Нова телевизия.
От основен дълг 100 лева до дълг от 1483 лева – до такива ситуации се стига заради начисляването на такси за юристконсулт при дела на „Топлофикация София”, продължи по „любимата тема” за „Топлофикация”. По думите на Мая Манолова до месец и половина тази практика ще бъде прекратена, тъй като вече е започнала процедура пред КЕВР по въпроса.
Омбудсманът припомни, че е сезирала Върховния касационен съд (ВКС) за такса „сградна инсталация” и колизията между Закона за потребителите и Закона за енергетиката. 30% са много, но в момента има случаи, при които таксата стига и 50%, посочи Манолова.
За финал омбудсманът заяви по темата със заплахите за убийство към Бойко Борисов и Делян Пеевски, че министрите и депутатите са в състояние да се защитят сами. Ако все пак се обърнат към мен, може да се възползват от защитата ми, поясни Манолова.
Коментари