Алианс за енергийна ефективност обединява компании от сектора, чиято цел ще бъде да се опитат да развият пазара за енергийна ефективност у нас.
„Целта на създаването на алианса е да обединим усилия сериозни компании от сектора с дългогодишен опит, да се опитаме да развием пазара за енергийна ефективност. Имаме идеи за промяна в законодателството, регулативна рамка. Имаме възможност да преформатираме пазара и лека полека да преминем от грантов към частен, предприемачески и реален пазар”, подчерта Кирил Райчев, председател на Алианса за енергийна ефективност, предаде БГНЕС.
„Това е основната ни задача засега, както и енергийната ефективност да премине от дограма и изолации към управление на енергията. Доста нюанси има, които трябва да се осветлят и да започнем да работим по тях. Компаниите имат практика да са дългогодишен партньор на клиентите си. Ние искаме през целия живот на обекта да сме там, да оптимизираме, намаляваме енергийното потребление, и да правим пари за клиентите си”, заяви Райчев.
Според него е необходимо клиентите да знаят къде и за какво отиват парите им. „Така, както човек отива в магазина и вижда за какво е дал парите си-хляб, мляко, така и за сметката за енергията е хубаво човек да знае, не колко лева е изразходвал за месеца, а колко за отопление, осветление. Трябва да има прозрачност и така хората ще знаят как могат да пестят пари и да управляват енергията си интелигентно”, категоричен е председателят на новоучреденият алианс.
Според служебният зам.-министър на икономиката Любомир Ганчев алиансът е точно на време. „Енергийната ефективност е с най-висок приоритет, изведен в енергийната стратегия на България. По това отношение МИ предоставя 140 млн. евро за малките и средни предприятия за енергийна ефективност, по ОП „Иновации и конкурентоспособност”. Като проблем при предприятията се наблюдава това, че нямат необходимите финансови ресурси за постигане на по-добра енергийна ефективност и по този повод се явяват тези 140 млн. евро”, каза Ганчев и добави, че България е на първо място по енергоемкост.
„Разчитам, че не всички смятат, че енергийната ефективност непременно означава саниране и подмяна на дограмите. По програмата се финансира подмяна на оборудването, въвеждане на малко по-добри модели в самите на производствени процеси, както и въвеждане на система на енергиен мениджмънт”, заяви още служебният зам.-министър.
„Енергийната ефективност няма статика, тя се носи на крилете на технологичния прогрес. Искаме България бъде в авангарда на тази революция, а не да изостава с години в тези процеси. има всички нужни предпоставки за тази революция. Трябва да създадем по-добри пазарни условия, за да може да бъдем едни от двигателите на енергийната ефективност”, посочи Марко Марков, един от учредителите на алианса.
„Основната мисия е да посредстваме диалога между всички играчи на пазара така, че да може да създадем отлична среда за развитието на енергийната ефективност в България. За нас енергийната ефективност не е предизборно послание, за нас това е професионално поприще”, каза още Марков.
Алиансът за енергийна ефективност (АЕЕ) е сдружение с нестопанска цел, което ще изпълнява всички необходими дейности за подпомагане повишаването на енергийната ефективност в България и постигането на националите цели в тази област. Учредители на алианса са 8 частни компании.
Коментари