Изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва 5,3 млрд.долара. Това бе уточнено по време на срещата в министерството на енергетиката между специалния пратеник на държавния секретар Джон Кери Амос Хохстейн и ресорния министър Теменужка Петкова, предаде БГНЕС.
На срещата е уточнена крайната цена по EPC–контракта. По този начин се слага край на спекулациите относно цената на строителството на новия блок, уточнява репортерът на БГНЕС и припомня, че включително народни представители са съобщавали невероятно високи цени относно строителството на бъдещата ядрена мощност.
Участието на АЕЦ "Козлодуй" в изграждането на бъдещата мощност ще възлиза на 400 милиона долара.
Ключовото от срещата между Хохстейн и енергийния министър е установяването на коректната цена на ядрения реактор, съобщи участник в преговорите.
Специалният представител на държавния секретар на САЩ Амос Хохстейн посети вчера България. Освен с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, той имаше срещи с президента Росен Плевнелиев, министър-председателя Бойко Борисов и външния министър Даниел Митов. Сред темите, които Хохстейн обсъди беше и диверсификацията на доставките на природен газ за България.
Идеята за 7 блок
В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена.
През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" трябваше да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него.
Планираше се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.
Коментари