Въпреки че трябва да са в жестока конкуренция за клиенти, големите вериги бензиностанции обявяват еднакви цени на основните горива - масовия бензин А95 и обикновения дизел. Това е видно от данните на специализирания портал fuelo.net.
В сряда, 20 февруари, например пет основни вериги имат еднакви средни цени на бензин А95 - 2.04 лева за литър. Това са "Шел", ОМВ, "Лукойл", "Еко" и "Петрол". Еднаква е средната цена и за обикновения дизел - 2.24 лева за литър. Абсолютно равни са и цените им за пропан-бутана - гориво, което традиционно се използва масово у нас. Подобно съгласуване на цените можеше да бъде видяно и преди седмица, пише в. "Сега".
По традиция най-ниски цени държат бензиностанциите от веригата ВМ, свързвана с Веселин Марешки. Вчера там А95 се предлагаше за 1.81 лева на литър, а дизелът - за 1.98 лева за литър.
Парадоксалното изравняване на цените на дребно трудно може да намери логично обяснение. След рязкото покачване на цените на горивата през есента на миналата година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна пореден секторен анализ, за да установи дали няма съгласувани практики. До момента обаче от него резултат няма.
Цените на автомобилните горива вървят нагоре от последната седмица на януари насам, като средното поскъпване при бензина и дизела довчера е с 9 стотинки за литър. В проценти увеличението е съответно с 4.64 и 4.21. Според експерти тенденцията за нарастване вероятно ще продължи и в идните седмици заради несигурността около цените на суровия петрол.
Движението на цените нагоре започва след 23 януари и достига сегашен връх в началото на тази седмица, като графиките на повишението на средните цени на бензина и на дизела на практика съвпадат. Така например на 23 януари средната цена на бензин А95 е била 1.94 лева за литър, за да достигне 2.03 лева за литър на 19 февруари. При дизела цената тръгва от средно 2.14 лева за литър и достига 2.23 лева на 19 февруари.
Данните на специализирания сайт сочат, че в последните три месеца средната цена на петрола спада от около 64 долара за барел на 20 ноември до около 50 долара в края на декември, за да се повиши до 65.79 долара за барел на 19 февруари. По традиция в България понижението в цените на петрола се отразява в цените на горивата с голямо закъснение, докато повишението се калкулира почти незабавно. Освен това в края на миналия месец интензивно се обсъждаше отлагането на лобисткия закон за горивата. Въпреки че прилагането му се отложи, напрежението в бранша остава. А цените тръгнаха нагоре.
Коментари