От 24 на 28 лева ще се увеличи цената на бутилка от 10 кг пропан-бутан, ако бъдат приети промените в Закона за акцизите и данъчните складове, които предвиждат изравняване на ставката на газа за отопление с тази за моторните превозни средства. Това предупредиха от Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан, предаде БНР.
Едва в 7 от 28-те страни - членки на Европейския съюз (ЕС) има изравнен акциз на пропан-бутана за автомобили и за отопление. В останалите, сред които и България, ставката за газа, ползван за битови нужди, е по-ниска. Ако това се промени, освен поскъпване на пропан-бутана, ще бъде застрашена и сигурността на потребителите, обясни председателят на Асоциацията на производителите, разпространителите и потребителите на бутилиран пропан-бутан Георги Палпурин.
"Едно натоварване допълнително с акциза, изравнявайки двете цени, ще направи несъстоятелно пълненето по сега действащия модел, коeто пък представлява риск за безопасността", каза той.
Фискалният ефект от промяната в Закона за акциза, който се очаква да бъде около 6-7 милиона лева годишно, е спорен, посочиха от Асоциацията. Оттам недоумяват и кой ще се грижи за безопасността на газовите бутилки, за които в момента отговарят търговците на пропан-бутан, ако законът бъде променен.
"Тогава, поставени в едни неизгодни пазарни условия, те ще бъдат принудени да преосмислят своето отношение към поддържането и гарантирането на надеждността", обясни юристът Адриан Илиев.
От Асоциацията са скептични към идеята газ станциите да поемат контрола върху безопасността на бутилките с пропан-бутан.
"Ако към днешна дата има 20 предприятия, които контролира държавата, какво ще стане, ако станат 3000, които трябва да бъдат контролирани и дали е изчислено, дали това нещо може да се постигне", коментира Палпурин.
Коментари