Третият либерализационен пакет в енергетиката ще важи за всички газопроводи, които идват от трети страни на територията на ЕС. Това ще бъде уточнено с поправка в Газовата директива (2009/73/EC).
Поправката е изключително важна, тъй като пресича възможността за заобикаляне на основните принципи в енергийния сектор – възможност за достъп до газопровод от трета страна, регулация на трафите и разделянето на собствеността върху газопровода (между звената за производство и доставка). Такава възможност се появи, след като преди вече три години депутатите от БСП Таско Ерменков и Явор Куюмджиев опитаха да прокарат законодателство с т.нар. термин "морски газопровод". Това позволяваше до първа компресорна станция на сушата да не важат разпоредбите на Третия либезализационен пакет.
От ЕК обаче оставят възможност за дерогации от страна на държавите-членки, през които минава вече съществуваща газопреносна структура с международен пренос, на база конкретен случай. Дерогациите обаче не трябва да вредят на равнопоставената конкуренция и да не застрашават сигурността на доставките.
В момента в Европа е особено гореща темата за "Северен поток 2". Голяма част от този газопровод ще мине по дъното на Балтийско море, а неяснотата в еврозаконодателството ще попречи на Брюксел да налага по-строг контрол. Отделно, позицията на Брюксел е, че "Северен поток 2" не помага за диверсификацията на енергийните източници в ЕС. Точно затова комисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович даде за пример "Северен поток 2" и посочи, че подобни важни проекти не бива да се реализират в условията на "правен вакуум или на основата на руското законодателство".
Предложението на ЕК ще бъде разгледано от Европейския съвет и от Европейския парламент, преди да стане закон.
Коментари