КНСБ със своите федерации устойчиво и системно предлага сериозни мерки, за да може енергийният сектор да бъде стабилизиран. За нас спорът дали и с колко да вдигнем цената на тока едва ли ще реши проблема в сектора. Най-малко пък фалитът на което и да било държавно дружество ще реши тази тежка криза, която се развихри преди 3 години. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БГНЕС.
Според президента на КНСБ системата от балансирана и печеливша през 2011-2012 г. е стигнала до там да натрупа над 800 млн. лв. задължения. "НЕК не е предприятие, което играе самостоятелно в енергийния хор. Компанията има редица функции и затова всички неудачи рефлектират накрая по веригата в НЕК", обясни Димитров.
Президентът на КНСБ подчерта, че основните задължения на НЕК от 1,9 млрд. лв. са натрупани заради строежа на АЕЦ "Белене" и "Цанков камък", но не НЕК е взела решение за изграждането им. Димитров призова да бъдат намерени виновниците за кражбите от енергетиката и те да си понесат наказанията.
Като основни проблеми в сектора Димитров посочи т. нар. американски централи и ВЕИ-тата и призова държавата да мисли за реални решения за справяне с проблема. За решаване на проблема с американските централи, президентът на КНСБ предложи държавата да поиска цесии на заемите за финансиране на централата. Като част от решенията Димитров посочи и създаването на специален фонд за скъпата енергия. Целта е тя да бъде изкупувана на високи цени от държавно предприятие, а след това – продадена на по-ниски. Димитров предложи още НЕК да не е единствената компания, която продава ток в България. Според него това ще се случи с либерализацията или отпадането на регулацията на енергийния пазар в България от 1 януари 2016 г.
Коментари