Бизнесът и държавата се договориха за новия входно-изходен модел за такси пренос и достъп до газопреносната система. Той ще бъде въведен от 1 октомври, съобщиха от Министерство на енергетиката.
От Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) са се ангажирали да следят ежемесечно приходите на "Булгартрансгаз" и при установени нарушения да предложат промяна на методиката.
"Държавата в лицето на Министерството на енергетиката и регулатора и представители на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) ще се срещат текущо всяко тримесечие, за да обсъждат отражението на новия модел и евентуална необходимост от корекции. За това се договориха на среща днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова, председателят на КЕВР Иван Иванов и представители на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. В разговора участваха също заместник-министър Жечо Станков, както и представители на „Булгартрансгаз“, „Булгаргаз“ и БЕХ. Това е поредната среща между държавата и бизнеса, която има за цел обсъждането на новия ценови модел", съобщават още от ведомството.
„България е последната държава в ЕС, която все още не е променила правилата за ценообразуване. Ако това не се случи, страната е заплашена от глоба, която ще бъде платена от всички“, каза по време на срещата Петкова. По нейните думи е необходимо постигането на максимално балансирано решение, за да се избегне тази перспектива.
„Първи октомври е най-подходящото начало за въвеждане на новите правила, защото това хармонизира три важни дати: тогава започва газовата година, тригодишният регулаторен период за „Булгартрансгаз“, както и първата от трите ценови години“, поясни председателят на КЕВР Иван Иванов.
Представителите на бизнеса декларираха съгласие с въвеждането на новия ценови модел при строг и прозрачен текущ контрол от страна на регулатора и регулярни разговори с държавата, ако са необходими промени в него.
Припомняме, че според предишни изказвания на енергийния министър Теменужка Петкова поскъпването на газа от 1 октомври тази година ще е под 2%. Има обаче опасения, че поскъпването ще е от до 60%, като темата беше развита в писмо на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). Досега клиентите на "Булгартрансгаз" плащаха такса само върху реално пренесените обеми газ, но сега операторът иска едва 10% от таксата да покрива реално пренесените количества, а 90% да е на база на прогнози за резервирането на капацитет за поне 20 месеца напред.
"Всичко е на база методика, разработена от консултанти и тя отговаря на всички изисквания на регламента на ЕС, който сме длъжни да спазим. Ако не спазим рискуваме да бъде стартирана наказателна процедура срещу България", обясни преди време Петкова.
Коментари