В следващите три месеца 400 малки фотоволтаични централи у нас, които са построени с европейско финансиране, ще фалират. Причината е, че с промените в закона за енергетиката се намалява изкупната цена на произвежданата от тях еленергия с 87 на сто.
Засегнатите собственици се събраха днес в Пловдив, за да търсят решение на тежката ситуация, в която са попаднали, съобщава "24 часа".
"Ще загубим не само бизнеса си, но и своите жилища. Всеки от нас е теглил голям кредит", заяви Павлина Цонева, която има слънчеви колектори в Дряново.
Според председателя на Българската асоциация на фотоволтаиците Меглена Русенова малките централи, изградени с евросубсидии, няма да могат да покриват оперативните си разходи и ще трябва да затворят. От асоциацията ще търсят диалог с компетентните институции за защита не само на малките централи, но и на целия сектор.
С намаляването на часовете, до които енергията от ВЕИ-тата се изкупува на преференциални цени, секторът щял да спре работа през октомври.
Става дума предимно за фотоволтаични централи, изградени по европейски програми. В определен период, обяснява казуса Миглена Русинова, фонд "Земеделие" е отпускал това финансиране, без да има съгласуваност с решенията на ДКЕВР. Изисквало се е по закон да има издавани решения, в които да се определя различна от стандартните тарифи за производителите на зелена енергия, ползвали евросубсидии. Това, обаче, не се е случвало. Така те са били присъединявани на цената, която е действала за стандартното изкупуване на енергия от възобновяеми източници. По този начин, на практика са получавали двойно финансиране.
Според Русинова очевидно има неизпълнение на ангажименти от страна на държавата и на контролните органи, но в момента тежестта се прехвърля изцяло на производителите, които вече са направили инвестиции и имат кредити в банки. Затова тя смята, че трябва да има медиация, разговори, още повече, че случаите не са еднакви. През различните години инвестицията е била различна, подпомагането - също, съответно и цената, на която са се присъединявали. Сложно е да се постави уеднаквена мярка върху всички, още повече, че те произвеждат малка част от зелената енергия. Малките фотоволтаични централи осигуряват около 20 мегавата, а от дефицита на НЕК, който е около 500 млн.лв., с тяхното спиране ще се спестят 12 млн.
Коментари