Парите не могат да купят щастие, гласи известната поговорка. Ние обаче сме на мнение, че сериозно могат да допринесат за него. Използваме ги всеки божи ден, но какво всъщност знаем за тях? Ето някои интересни факти за финикийските знаци.
Първата българска банкнота се съхранява в Историческия музей в Габрово. Тя е отпечатана преди около 130 години, когато е създадена Българската народна банка. Номиналът ѝ е 20 лв.
Първите държавни бюджети през финансовите 1879-1880 г. пък са съставени във френски франкове. След приемането на закона от 1880 г., още следващата година в Англия, в Бирмингам, се отсичат първите български медни монети с номинални стойности 2, 5, 10 стотинки, а година по-късно в Русия се сечат вече сребърни монети по 1 и 2 лв
Банкнотите с номинал от 20 и 50 лв.от първата - златна, емисия, са отпечатани в Санкт Петербург. Малко известен факт е, че в текста на банкнотата са оставени две руски думи.
Китай е първата страна, която създава хартиени пари. Това се е случило преди 1400 години.
В миналото банкерите вършели работата си, седейки на пейки. Когато някой от банкерите свършел парите или бивал хванат в измама, буквално счупвали пейката, на която е седял.
Производството на едно пени струва 2,4 цента.
Всяка година в света се печатат повече пари за играта „Монополи“ отколкото истински пари.
Компанията Apple печели по 300 000 долара на минута.
Наркокралят Пабло Ескобар притежавал огромно състояние, част от което държал в мазето на именито си. Там обаче се завъдили плъхове, който изяли – представете си- 1 млрд.долара.
Една банкота може да бъде сгъната близо 4000 пъти преди да се скъса.
На Запад се изискват 15 години обучение, за да станеш гравьор на монети.
Американската банкнота с най-голяма стойност е 100 000 долара и е била отпечатана през 1934 г. Тя обаче никога не пусната в употреба, а е използвана само за транзакции на Федералния резерв.
По 90% от американските хартиени пари има следи от кокаин.
Коментари