Имате навик да си говорите сами? Спокойно, не сте луди. Вече дори научно е доказано, че говоренето сам на себе си подобрява паметта на човек. А ето и какви са останалите ползи от тази дейност, които учените са установили:
Мозъкът работи по-ефективно.
Според изследване, публикувано в Quarterly Journal of Experimental Psychology, когато хората повтарят на глас думата за предмет, който търсят, успяват да го намерят по-лесно. Това е само един от примерите, доказващи, че говоренето на глас прави функционирането на мозъка по-добро.
Организираме мислите си.
В най-натоварените моменти от деня десетки мисли се стрелкат в мозъка ни. Когато си говорим на глас, си помагаме в подреждането на приоритетите. Освен това осъзнаваме по-добре маловажността на някои неща, за които понякога се тревожим прекалено.
Целите изглеждат по-близо.
Казвайки си гласно какво имаме да свършим, правим задачите и целите си да изглеждат по-постижими. Така изолираме разсейващите фактори и съсредоточаваме вниманието си точно там, където е необходимо.
Намалява стреса.
След като сме установили приоритетните си задачи си и начина за реализирането им, няма нужда умът ни да се напряга толкова много. Освен това предварителна репетиция на глас за важен разговор с шефа, колега или любимия човек помага да се чувстваме по-спокойни, когато реалният момент настъпи.
Кара ни да си имаме по-голямо доверие.
Хората, които си говорят сами, се научават да разчитат предимно на себе си при трудности, а не да търсят чужда помощ. Те могат по-добре да анализират всяка ситуация и да открият решението, което истински ще ги удовлетвори.
Коментари