Негативните настроения, които завладяха световните фондови пазари след срещата по паричната политика на Европейската централна банка вчера, продължават да доминират на европейските борси и днес. За това спомогна и натиска върху енергийните акции след срещата на ОПЕК, от която стана ясно, че няма да бъдат намалени добивите на петрол. Зад Океана търговията на Уолстрийт стартира с леки повишения благодарение на по-добрите от очакваното данни за заетостта в САЩ.
Борсовият оборот в последния ден от работната седмица на родния капиталов пазар достигна 738 хил. лева, като 300 хил. от тази сума бяха формирани от пакетни прехвърляния по позицията на София Комерс-Заложни къщи АД преди обяд. Основните индекси на Българска фондова борса са в синхрон с тези на Стария континент и записват слаби понижения.
Най-забележителен ръст днес отбелязват акциите на „ФеърПлей Пропъртис” АДСИЦ, които поскъпват с 18.59%. Повишения в рамките на 2-4% записват и книжата на „Булгартабак – холдинг” АД и „Химимпорт” АД.
В сегмента за компенсаторни инструменти отново най-активно се търгуваха земеделските бонове, които приключват сесията на ниво от 59.4 стотинки за лев номинал.
Седмичен обзор
Българска фондова борса стартира последния месец от годината с доста колебливи резултати и все така скромна пазарна активност. Разочароващо бе представянето на основните индекси и през миналия месец ноември, когато бенчмаркът SOFIX отстъпи с 2.5%. Добрата новина за инвеститорите е, че започва един от най-добрите периоди за родния капиталов пазар в исторически план, а именно месеците декември и януари. Позитивната тенденция бе нарушена през миналата година поради приетите законови промени свързани с пенсионните фондове, но през настоящата година цените на родните акции изглеждат достатъчно ниски, за да предизвикат повишено търсене.
През седмицата от Националния статистически институт ще получим данни за вътрешнообщностната търговия и търговията с трети страни съответно за септември и октомври, както и продажбите в промишлеността, строителството и търговията за месец октомври.
На европейските пазари настроенията не са особено положителни след като през миналата седмица Европейската централна банка разочарова инвеститорите и не увеличи монетарните стимули за икономиките от еврозоната в синхрон със завишените очакванията на пазара. Това предизвика разпродажби на фондовите борси не само в Европа, но и по света. През настоящата седмица освен множеството макроикономически показатели можем да очакваме и изказвания от ръководителите на Японската и Канадската централна банка, както и новини от Английската, Швейцарската и Новозеландската централна банка.
Борсовият коментар не съветва за търговия на БФБ.
Коментари