Борсовата търговия у нас спешно се нуждае от съвременен закон, заяви открито главният изпълнителен директор на Софийска стокова борса Васил Симов (на снимката) пред политици, представители на изпълнителната власт, бизнеса и медиите по време на дискусията „Бъдещето на борсовата търговия“.
„Сега в България има възможност да съществува повече от една борса, а многото борси объркват бизнеса. В момента стоковата борса не може да бъде полезна на България. Борсовият пазар в страната не бива да бъде разделен, затова имаме предложения и идеи как да се усъвършенства Законът за стоковите борси, за да могат тенденциите в борсовата търговия по света да станат факт и у нас – добави Васил Симов. – Навсякъде по света борсата е огледало на икономиката и силата й е, че там са събрани десетки играчи, които, преследвайки своите интереси, формират реалната пазарна цена. В България ролята на борсата е неглижирана и не изпълнява това, за което е създадена.“
Председателят на Комисията по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов коментира: „Комисията е инициирала промени в закона, но малкият пазар, лошата потребителска култура и слабата производствена култура в България пречат. Борсовата търговия е критерий за прозрачност, а Софийска стокова борса е най-добрият пример за това.“
Зам.-председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Диана Йорданова заяви, че законопроектът е в Министерството на икономиката и предстои да бъде внесен в Министерския съвет. Комисията е отворена за диалог и допълнителни предложения, за да удовлетвори интересите на държавата и бизнеса.
Освен ССБ домакин на събитието беше и Българска фондова борса – София. Нейният изпълнителен директор Васил Големански също застана зад мнението, че има още много работа в посока на това да се съживят фондовата и борсова търговия в България. Според него съществуването на Софийска стокова борса е изключително важно, защото там се срещат интересите на продавачи и купувачи. Относно бъдещето на борсовата търговия Големански сподели: „Конкуренцията се засилва, а съвременните борси отиват в посока електронна търговия. Наличието на борса и свободен пазар е задължително условие за пазарна икономика. Пазарите в Европа се развиват по-бавно в сравнение с тези в Азия, тъй като ние губим връзката с бизнеса. Фокусирани в търговията, забравяме финансирането на бизнеса извън банковата система.“
Финансистът Камен Калчев, изпълнителният директор на Акционерни дружества със специална инвестиционна цел – Маню Маравенов, както и редица представители на бизнеса призоваха за по-добро разбиране на борсовата институция от страна на държавата.
Коментари