Световните капиталови пазари претърпяват поредния си слаб ден тази седмица. Нова порция слаби макроикономически данни от Китай, излязла рано през деня, засили опасенията на инвеститорите за растежа на световната икономика и доведе до спадове на големите световни борси. В Европа инвеститорите бяха допълнително обезсърчени и от очертаващите се предсрочни парламентарни избори в Гърция.
Българска фондова борса остава скована от ниската инвестиционна активност и приключва последния ден от седмицата с оборот от едва 186 хил. лева при минимални изменения за основните индекси в рамките на една десета от процента. Най-активно търгувани днес бяха акциите на "Химимпорт" АД, които минимално се повишават с 0.89% до 1.594 лева за една ценна книга. На отрицателна територия приключват сесията емисиите на "Трейс груп холд" АД и "Монбат" АД, които отстъпват със съответно 4.4% и 0.99%.
При компенсаторните инструменти днес търговията бе слаба като земеделските бонове леко отстъпват до цена от 60.5 стотинки за лев номинал.
В заключителната седмица на най-летния месец през годината едва ли ще видим сериозен бум на търговията на Българска фондова борса. Най-вероятно е запазване на текущите нива и слабата активност. Евентуално раздвижване може да се очаква през следващите месеци, когато ще започне първичното публично предлагане на "Сирма груп холдинг" АД.
От Националния статистически институт в последните дни от седмицата можем да очакваме данни за видовете транспорт и пощенските услуги през второто тримесечие на годината, както и статистика за цените на електрическата енергия и природния газ за първата половина на тази година. Ще видим още и данни за пътуванията на българи в чужбина и посещенията на чужденци в България през ваканционния месец юли, както и наблюдение на бизнес тенденциите в промишлеността, строителството, търговията и услугите.
Българска народна банка ще ни предостави паричната и лихвената статистика за месец юли както и брутния външен дълг на страната за юни.
Последната седмица не бе особено добра за световните фондови борси. Забавянето на ръста на китайската икономика, обезценяването на юана и спадовете на китайския фондов пазар сериозно притесняват световните борси и най-вече тези в страните по-силно обвързани с китайската икономика. Европейските и американските акции също реагират силно негативно, въпреки предимно добрите макроикономически данни, които получават.
Коментари