И в последния работен ден за този месец Българската фондова борса запазва негативната си посока на движение при познатата ни доста ниска пазарна ликвидност. Сключените сделки достигнаха обща стойност от 437 хил. лева като три от основните измерители на пазара завършиха в отрицателния сектор, при което SOFIX отстъпи с 1.02% до 514.42 пункта.
Доста активна търговия днес наблюдавахме по позицията на Първа инвестиционна банка, където бе формиран малко над половината от оборота за деня. В крайна сметка акциите на дружеството отстъпват с 2.85% до цена от 2.623 лева за една ценна книга.
Доста по-скромна бе търговията при останалите емисии. Централна кооперативна банка и Софарма записват понижения от съответно 2.64% и 1.83%, а лек ръст от 0.6% регистрират обикновените акции на Химимпорт.
На пазара за компенсаторни инструменти днес нямаше сключени сделки.
На световните борсови пазари сривът на цената на петрола след решението на страните членки на ОПЕК да не намаляват производството се отрази доста негативно на енергийните компании, което доведе и до спад на европейските индекси като цяло. В Азия японският пазар нарасна благодарение на поевтиняването на йената, а китайската борса, регистрира едно от най-добрите си седмични повишения за последните четири години.
01-05.2014 г.
След пълното затишие на родния пазар, което цари през последните месеци, в началото на декември е възможно известно раздвижване и поскъпване на активите до края на годината. Тази седмица ще започне изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка, което може да насочи част от тези средства към Българска фондова борса, с което да се повиши и доста ниската ликвидност на борсата. Другият фактор, които може да увеличи инвестициите на родния капиталов пазар, са падащите лихви по депозитите у нас и в световен мащаб, което прави акциите по-атрактивни.
В хода на тази седмица от Националния статистически институт ще получим нова порция данни за третото тримесечие на годината. Ще видим статистика за брутния вътрешен продукт, производителността на труда, заетостта и отработените човеко часове, както и цените на производител на транспортни, съобщителни и други бизнес услуги.
От своя страна Българска народна банка ще публикува дългосрочния лихвен процент за оценка на степента на конвергенция.
Ръстовете на световните капиталови пазари остават силно зависими от стимулиращите мерки на централните банки и в този смисъл новините и изказванията от страната Федералния резерв, ЕЦБ и останалите големи централни банки ще имат доста силен ефект върху цените на активите. Сривът в цената на петрола под 70 долара за барел миналата седмица, след като държавите от ОПЕК решиха да не свиват производството, също сериозно раздвижва фондовите пазари. Държавите износителки на петрол, както и енергийните компании, са най-губещи от това, а сериозни скокове реализират авиокомпаниите и големите вносители на суровината като Китай.
Коментари