България е поставила рекорд по добиви на ечемик, рапица и пшеница през 2016 година, което е довело до 15% спад на цените на пешницата и ечемика спрямо 2015 година. Това стана ясно от презентация на Coface относно развитието на агробизнеса в световен мащаб.
Според данните в края на миналата година тон хлебна пшеница е струвал 283,52 лева, докато през март тази година вече е 290 лева. При фуражната пшеница има тенденция на поевтиняване – 265,95 лева през декември миналата година, 260 лева през март тази година. При царевицата почти няма промяна - 291,77 лева на тон през декември 2016 година, 295 лева през март 2017 година.
За разлика от зърнените култури, при доматите и краставиците има значително поскъпване. През декември миналата година тон домати се е търгувал за 803 лева, а тон краставици – за 1438 лева. Сега, през март 2017 година, тон домати е струвал 1200 лева, а тон краставици – 2200 лева.
Конкурентоспособността на селскостопанския сектор в страната ни намалява в сравнение с други европейски страни, а причините за това са растящите цени на земята и рентите, увеличените разходи за труд и други ресурси.
Заключението на доклада на Coface е, че агробизнесът в световен мащаб се развива, но продължава да е силно зависим от субсидиите на държавите. Налице е ясна положителна промяна при цените на селскостопанските стоки – индексът на цените им на ФАО се повишава с 15% през 2016 г., след като достигна десетгодишно рекордно ниско ниво през януари миналата година. Основната причина за това е ръста на потреблението на домакинствата, основно в развиващите се страни. Производство на зърнени култури продължава да изпреварва търсенето по обем през цялата година. Запасите представляват повече от една четвърт от световното търсене през 2016 г., с най-голямо тегло на цените на зърнените култури.
Коментари