Спад в цените на земеделски земи и рентите има в Бургаско. Причините са комплексни, но водещата е свързана с поевтиняването на зърнените култури.
"Преди години продажните цени на пшеницата и слънчогледа бяха много добри, но напоследък паднаха драстично. От там падат и печалбите на арендаторите, затова и те свалят логично по веригата рентата, която плащат", обясниха брокери, цитирани от "Монитор".
Допреди 2-3 години арендаторите давали по 45-50 лв. на декар годишна рента, а сега мизата е паднала до 25-30 лв. на дка. След приключването на стопанската година, повечето от стопаните дават и допълнителни бонуси, по своя преценка и в зависимост от печалбите си.
Според търговците, цените на нивите са останали непроменени или по-скоро има тенденция към леко поевтиняване в региона около Бургас. За пример те сочат, че допреди две години най-плодородните земи в община Камено са вървели по 1000 лв. на дка, а сега арендатори и посредници предлагат по 900 лв. "Играчите на пазара са предпазливи и ако купуват, предлагат по-ниски оферти, защото никой не знае какво ще се случи в следващия програмен период. Не е ясно колко ще бъдат субсидиите за селскостопанските производители и дали изобщо ще има такива", обясняват брокери.
След плодородния чернозем в община Камено, най-скъпи са нивите край Карнобат, които в момента се търгуват между 800 и 1000 лв. на дка. Средни цени 600-700 лв./дка, държат земите около бургаските села Извор и Маринка, а най-евтини са нивите в общините Малко Търново и Средец. Сделките там са паднали до 100-200 лв. на декар, в редки случаи се купуват на 300 лв.
Коментари