Операторите, изпълнявайки новите правила, следва да доведат до подобряването на структурата на качеството на произведения тютюн. С приетите правила за създаване на браншова организация следва защитата на интересите на производителите да е по-добра. Така би следвало да има отражение във вида, качество и сорт продукция, която предлагат на пазара и цена от производителите. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева, предаде БГНЕС.
Парламентът прие два законопроекта, предвиждащи промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Единият на Министерство на икономиката бе подкрепен от 166 депутати, един се въздържа и никой не бе против. Законопроектът на РБ и ГЕРБ също мина със 163 гласа за, 2-ма въздържали се и никой против. Третият законопроект на Лютви Местан и депутати от ДПС бе отхвърлен, като 55 народни представители бяха за, против бяха 57 и 53 се въздържаха от гласуване.
Законопроектът на Министерството на икономиката синхронизира законодателството с европейските регламенти, относно свободното движение на стоки. Законопроектът на ГЕРБ и РБ прави промени в начина на функциониране на сектор тютюн. „Пазарът е свободен, но начина, по който той функционира трябва да доведе, с приетите промени до справедливост и защита на интересите на всяка от страните по веригата-от производство до преработвател”, заяви Десислава Танева.
С промените се създават регистри за тютюнопроизводителите, за изкупвачите на тютюн и МЗХ. Въвеждат се договори, създават се комисии към областни дирекции „Земеделие” само в районите, където се отглежда тютюн, която да окачествява произведения тютюн при възникнал спор между производител и изкупвач. Дава се публичност на всички регистри за тютюнопроизводство, изкупуване с цел информираност на всеки оператор в този сектор и вземане на решения, които са за неговия бизнес. Към тези комисии ще се приемат и стандарти за производство с целта и задължението за ползване на сертифицирани семена за производство.
Целта на промените, според министъра на земеделието, е да се мотивира и насочи производството на тютюн в България към това да се произвежда по-качествен тютюн, за да се получи по-добра цена. „Тенденциите на тютюнопроизводството в България и Европа са за намаляващо производство и площи. В света и Европа намалява потреблението на тютюни, за България не мога да го кажа. Приети промени следва до доведат до много по-голяма публичност за информиране при вземане на съответните решения”, добави тя.
В пленарната зала Танева представи и някои данни, свързани със сектора. Площите в България към момента са 14 000 хектара, от които 7 500 са басми. Има намаляващи площи като трайна тенденция от 2010 г. насам. Тенденцията при производството също е трайно намаляваща. Сега е 27 000 тона, а преди е било 35 000 тона. Производителите на тютюн са 20 000. Референтните стойности за Националната преходна помощ са за 48 000 производители на тютюн и 54 000 тона тютюн. Към момента тези производители, които са започнали да произвеждат тютюн след 2009 г. не получават финансиране.
Коментари