Ще се въведе по-строг контрол на вноса на плодове и зеленчуци


Ще се въведе по-строг контрол на вноса на плодове и зеленчуци
Снимка: Thinkstock

3462

Държавата планира да създаде регистър на търговците на плодове и зеленчуци и ще проследява стоката на вносителите от границата до щанда. Ще се контролира дали вносителят разполага със склад и дали вносът е на реална или занижена цена. Това съобщи в интервю за БНР зам.-министърът на земеделието Чавдар Маринов.

Базата данни ще бъде свързана със структурите на Националната агенция за приходите, на агенция "Митници" и на Българската агенция за безопасност на храните.

"Целта е да знаем какво консумираме и произхода на стоката. Уведомен съм от производители от Петрич и Сандански за внос на занижени цени от Гърция", коментира зам.-министърът. "В Гърция се прилага този модел, никой български производител не може да продава свободно на пазара в Солун. същия модел ще се прилага у нас", добави той.

Маринов прогнозира, че в резултат на тези мерки плодовете и зеленчуците няма да поскъпнат, а на пазара ще остане само регламентираният внос.

"Целта не е да забраняваме търговията на плодове и зеленчуци, целта е регулиране, за да знаем какво консумираме. Това е вид защита за родното производство на плодове и зеленчуци. Целта е да се търгува при ясни правила и проследимост", подчерта зам.-министърът.

По думите му се работи и върху прилагането на европейската формула за "свеж плод" - продуктът да е набран не по-рано от 24 часа преди доставката в търговския обект, а транспортът да не е на повече от 150 км.

Още от Селско стопанство


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички