Обработваемите площи поне в половината от територията на страната ще бъдат защитавани от градушки със самолети. Това е записано в презентация, публикувана на сайта на земеделското министерство за състоянието и перспективите на противоградовата защита.
Предвижда се със самолети да се обработват градоносните облаци в Северна България на изток от Плевен, в Бургаска и част от Ямболска област, в Родопите, Пиринска Македония и в областите Кюстендил, Перник и част от Софийско.
На първо време се предвижда монтиране на още 4 радарни станции и разширяване на зоните, защитавани с ракети по долината на Марица до турската граница, пише "Монитор". За целта ще се изградят 63 нови ракетни площадки и 2 командни пункта в с. Тъжа, край Казанлък, и в гр. Любимец. Отделно ще се обновят сега работещите 199 ракетни площадки.
По-нататък ще се пристъпи към избор на летища, от където ще излитат самолетите. Следващите стъпки са доставката на софтуер и устройства за навигация на самолетите и за обработка на получените от радарите данни. Отделно се предвижда изграждане на оптична комуникационна мрежа за предаване на метеорологична радарна информация.
Догодина защитаваната територия от полигоните на Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ трябва да се увеличи с 28%, или с 4,8 млн. дка и да достигне 22 млн. дка, а на обработваемата земя - от 10,6 млн. дка на 12,8 млн. дка. През 2019 г., когато трябва да се въведе използването на самолети, защитаваната територия ще се увеличи над 3 пъти до 90 млн. дка, а нивите и градините на нея - почти 2 пъти до 36,6 млн. дка, пише още в разработката на земеделското министерство.
Броят на ракетните площадки още догодина трябва да нарасне с 62, а командните пунктове на ведомството от 9 да станат 11.
Коментари