Ще поискаме от ЕК, съгласно правилата, които съществуват, възстановяване на между 50% и 75% от разходите, които ни струваше справянето с нодуларния дерматит. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева на конференция за заболяването, на която присъстват представители на 19 страни.
„Заболяването продължава да се развива в съседни европейски страни. По отношение на България, приложихме абсолютно всички възможни мерки като контрол на движение, облитане с летателна техника за векторите, “stamping out” в пълния му вариант т. е. унищожаване не само на животното с клинични признаци, а на всички контактни с него или цялата ферма“, обясни Танева, цитирана от "Фокус".
От средата на юли досега в България няма регистрирано ново огнище на болестта по животните. Общо 2800 крави в 217 огнища са били убити заради заразата. ЕК достави 450 000 дози ваксини, от които 150 000 са били за България.
"България беше най-добрата страна, която се справи най-бързо с Заразния нодуларен дерматит. Доказахме две конкретни насекоми в България, в които беше установен щамът на Заразния нодуларен дерматит – един вид кърлеж и муха. Тоест категорично е, че векторно се пренася. Изследванията продължават. Следващата година отново ще трябва да правим ваксинация в един тригодишен период. Такива са правилата, според които в този период не трябва да се установи такова огнище", каза Танева.
На форума се обсъжда отпадането на редица ограничения, които съществуват в момента - търговията с живи животни да се извършва свободно, включително да може да се извършва търговия с живи животни в страна, която е свободна зона от заразен нодуларен дерматит, но се съгласи да внесе животно, което е ваксинирано и има създаден имунитет. Другата група ограничения са по повод търговията с продукти, обработени от животни, които са ваксинирани и са с придобит имунитет.
Коментари