България отчита най-високото си производство на пшеница от 1980 г. насам в размер на 5,64 млн. тона. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева след края на заседание на Националния консултативен съвет по зърното, съобщава БГНЕС.
За сравнение през 2015 г. производството на пшеница е било 5,01 млн. тона. Средният добив за страната е 494 кг./дка. Най-висок среден добив е отчетен в област Силистра – 568 кг/дка.
Качеството на пшеницата е по-добро от миналогодишното. 43% от общия добив в България е с много добри хлебопекарни качества. Заедно с преходния остатък от миналогодишната реколта България влиза в тази маркетингова година с наличност от 6,6 млн. пшеница.
За вътрешно потребление – консумация на хората и фураж, ще бъдат изразходвани малко по-малко от 2 млн. тона от тази реколта. Останалото количество, което е близо 69% България, се изнася.
Танева отчете, че на фона на тези изключително добри показатели, единственият по-лош показател, е този на средната цена, която по анализа за юли е средно с 15% по-ниска от юли 2015 г. Положителното е, че се очаква покачването, ако се съди по тенденциите на международните борси.
Според Мартин Русев от Асоциация на българските износители на зърно цените в момента са под голям натиск, тъй като има рекордно високи реколти на царевица и пшеница в световен мащаб.
Добивите на зърно са добри, но бяха съчетани с много производствени разходи. В момента българският зърнопроизводител на реализира печалба във всяко едно стопанство на територията на страната, алармира Светослав Русалов от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Той посочи, че през последните 2 месеца сушата също е оказала негативното си влияние и върху пролетниците, като например слънчогледът в момента е с около 30-40% по-малки добиви спрямо миналата година.
Коментари