България остава на последно място в ЕС по заетост в селските райони, като заетостта в селата е под 50%. Данни на Евростат сочат, че най-близка до нашата заетост в селските региони има в Хърватия и Гърция, но ние изоставаме като инфраструктура и възможности за алтернативен поминък. Това обяви в своя анализ на ситуацията в селските райони лидерът на „Обединени земеделци“ Петя Ставрева пред БНР.
„Шест милиарда евро са усвоени по програма за развитие на селските райони откакто страната ни е член на Европейския съюз (ЕС). Въпреки това не се наблюдават никакви дългосрочни резултати и въпросът е къде са отишли всички тези пари“, пита Ставрева.
43 млрд. евро (от общо 134 млрд. общ бюджет на ЕС за 2017 година) се предвижда да отидат за земеделие и политики за развитие на селските райони, изтъкна Петя Ставрева и подчерта, че една от най-важните мерки, които държавата би следвало да предприеме, е да децентрализира управлението на проектите по Програмата за селските райони, защото сега малките кметства се състезават за проектите си с общинския център и най-често общината печели за сметка на малките села.
Сред другите ключови мерки са опростяване на процедурите за кандидатстване за еврофинансиране и осигуряване на гаранционни фондове, които да подпомагат съфинансирането на проекти, защото липсата на свеж финансов ресурс е сериозен проблем както за дребния бизнес, така и за малките населени места.
"Държавата трябва да подкрепя реализацията на българска земеделска продукция както на вътрешните, така и на външните пазари и да стимулира кооперирането на производителите, защото обединяването е практика, доказала ефективността си в цяла Европа", заяви Ставрева.
Коментари