В рамките на ЕС плодородната земя се е увеличила най-много в България. Ново проучване на Евростат показва, че за 10 години у нас обработваемите площи са се разширили с рекордните 60%, докато средният процент на нарастване за съюза от 28 държави е едва 0.1 на сто. Междувременно вчера Българската асоциация на собствениците на земеделски земи изнесе интересни данни за промените в цените на земеделските земи в последната година. Оказва се, че шампион по поскъпване е Благоевградска област, където цените са отбелязали почти троен скок, пише в. "Сега".
Всъщност цените на ниви и пасища в България вървят нагоре вече четвърта поредна година. Традиционно най-скъпите площи са в житницата на България - Добрич, където през м.г. един декар се е търгувал за 1256 лв. Това е увеличение от над 170 лв. само за година, показват данните на асоциацията. "Макар и в района на Добруджа да има сделки за 2000 лв., това не може да бъде показателно за пазара", каза председателят на асоциацията Стайко Стайков. Той обясни, че се наблюдава постепенно увеличение на пазарната цена на земеделска земя. През 2014 г. декарът се е продавал средно за около 700 лв., което е със 100 лв. повече в сравнение с предходната 2013 г. Стайков очаква цените да продължават да растат, като за тази година очакванията са това да бъде в рамките на 5-10%.
Най-впечатляващо е поскъпването в Благоевградско - от 388 на 930 лева за декар. А в селата около София цените падат с цели 82 лв. и през 2014 г. декарът вече е струвал само 107 лв.
Наред с цените през последните години у нас рекордно расте и обработваната земя, става ясно от данните на Евростат. Тя се е увеличила с 60.1% между 2003 и 2013 г. до 46.5 млн. декара. В паралел с това дребните стопанства драстично са намалели, но расте размерът на средната ферма и през 2013 г. един агропроизводител у нас е обработвал средно по 183 декара. Любопитното е, че нашите стопанства са по-едри от средното за ЕС. За сравнение - в съседна Румъния фермите имат средно по 36 декара.
На този фон от асоциацията на собствениците в България се похвалиха с успехи в окрупняването на земята. Завършени са нови 6 проекта за комасиране на 44 хил. дка земя в селата Катунец, Смядово, Друмево, Раздел, Студена и Момина църква. Според Стайков в тези землища с обединяването броят на имотите е намалял повече от три пъти, а средният им размер се е увеличил с до 300%. Към момента само асоциацията има открити процедури за комасация на 15 землища, като през 2016 г. се очаква броят им да нарасне.
Коментари