270 лозари у нас отглеждат винени сортове по изискванията на биоземеделието без да използват химикали, съобщиха от Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) пред "Монитор".
Данните на ведомството сочат още, че регистрираните площи с винени лозя за биологично производство са над с такива сортове у нас са над 2250 ха. Двойно повече през миналата година са били тези в процес на преход.
Производителите на сертифицирани биовина към момента са повече от 10 изби и броят им постоянно се увеличава, каза изп. директор на ИАЛВ Красимир Коев. Той прогнозира, че в следващите 2 до 5 години броят на биологичните винарски фирми ще се удвои
Според него при българските лозари и винари има стремеж към защитените географски указания.
Проф. Мартин Банов, зам.-директор на Института по почвознание "Никола Пушкаров", информира, че международният проект за био вино, в който България участва редом със страни като Франция, Италия, Испания, Португалия и Германия е приключил. Професорът отбелязва, че предстои обобщаване на резултатите в доклад, който до края на месеца ще бъде предаден на Европейската комисия за одобрението му.
По време на ритуално зарязване на масивите на Института по лозата и виното в Плевен служебният министърът на земеделието и храните проф. Христо Бозуков прогнозира, че се очаква България да изнесе близо 62 млн. л вино предимно за Полша, Румъния и Русия. Засадените площи с винени лозя у нас са близо 60 000 ха, като всяка година се увеличават. През 2016 г. се наблюдава ръст в сравнение с предходни години, произведени са 128 милиона литра вино, каза още проф. Бозуков.
Коментари