Цените на апартаментите в наша съседка достигнаха исторически връх

Цените на апартаментите в Румъния достигнаха исторически връх, предава БТА, цитирайки Digi24. Нивото е с над 11%а по-високо от същия период на 2023 г, сочат данните на първия и най-голям сайт с обяви за недвижими имоти в страната. Развитието идва на фона на устойчив ръст на цените на новите жилища в големите градове. Изключение прави само Яш, където тенденцията е обратната.

Клуж-Напока остава най-скъпият град в Румъния. Средната цена там достига 2753 евро на кв. метър след 10-процентен растеж през последната година.

Брашов затвърждава позицията си като втория най-скъп град на имотния пазар, след като регистрира най-висок темп на растеж. Там цените на апартаментите са се повишили с почти 19%, до 1907 евро за кв. метър. При новите апартаменти средната цена достига 2224 евро на кв. метър.

В Букурещ средната цена на квадратен метър достига 1723 евро, което е с над 11% над нивото отпреди година. Ново максимално ниво беше достигнато и в сегмента на старите апартаменти от 1705 евро за кв. метра. Подобна е тенденцията и на пазара на недвижими имоти в Констанца. Там средната цена се е покачила до 1656 евро за кв. метър.

Снимка: iStock

Тимишоара е градът, в който са поскъпнали новите апартаменти. След ръст от близо 22% през последните 12 месеца и 4% през последните 30 дни, средната цена в този сегмент достигна 1960 евро на кв. метър. Тимишоара обаче има най-достъпните стари апартаменти сред големите градове, въпреки че те са поскъпнали със 7% през последната година. Те струват средно 1568 евро на кв. метър.

Окръжният център с най-евтини апартаменти остава Яш. Средната цена на жилищата там е 1590 евро на квадратен метър. Изненадващо малка е разликата между цената на новите и старите жилища – само 13 евро на кв. метър.

Цитираните данни показват още, че цените на жилищата са се увеличили и в средно големите градове на Румъния. Най-голям ръст има в Орадя, където средните цени са се повишили с над 17% за последните 12 месеца до 1602 евро на кв. метър. Значителни увеличения са отчетени и в Сибиу, Крайова и Плоещ.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Ваканционните имоти у нас: Руснаците изпаднаха от картата, 90% от купувачите са българи

Пазарът на ваканционни имоти се раздвижва

Кои са най-добрите държави в Европа за покупка на ваканционен имот?

Разходите за строителството в София - по-големи от тези в Барселона и Мадрид

Прогноза: Накъде тръгват цените на имотите през 2024 г.?

Гласували общо: потребители