Европейският парламент одобри CETA - доста противоречивото търговско споразумение между ЕС и Канада.
Депутатите подкрепиха сделката с 408 гласа „за“, 254 „против“ и 33 въздържали се, предаде AFP.
Одобрение от парламента позволява временното прилагане на икономическото и търговско споразумение още през следващия месец. Предстои СЕТА да бъде ратифицирана от националните парламенти на страните-членки на Общността.
"Този документ ни позволява да извлечем икономически и геополитически изгоди, да задълбочим икономическите си взаимоотношения (с Канада – бел. ред.), да утвърдим нашата търговия и нашите ценности, да укрепим съвместното партньорство“, каза преди гласуването еврокомисарят по въпросите на търговията Сесилия Малмстрьом.
Споразумението между ЕС и Канада за свободна търговия беше подписано на 30 октомври в Брюксел. То предвижда отпадане на 99% от митата между двете страни.
Около договора има доста опасения. Неговите критици твърдят, че той не защитава правата на европейския потребител и ще навреди на малки и среден бизнес. Според европейските лидери пък споразумението е победа на световната търговска система, която е заплашвана от новия американски президент Доналд Тръмп, който неведнъж се е изказвал против аналогичното на СЕТА споразумение между САЩ и ЕС – ТПТИ.
Парламентарните групи в ЕП водеха ожесточени спорове по темата. Групите на националистите и евроскептиците, водени от французите на Марин льо Пен и на британците на Найджъл Фарадж, заявиха, че СЕТА е пагубно за европейците. Крайната левица също категорично отхвърли договора, защото бил в услуга на многонационалните корпорации. Против се обявиха и проевропейски настроените „Зелени“.
Българският социалист Георги Пирински от традиционната левица препоръча бламирането на СЕТА като докладчик на парламентарната Комисия по заетост и социални въпроси. "Модели и анализи на реалната икономика дават не повече от 0,018% ръст на работните места в Съюза следващите 6 до 10 години и увеличаване дългосрочната безработица. Нито една глава специално не защитава малките и средни фирми", заяви той, цитиран от БНР.
През есента в много европейски страни се проведоха протести срещу CETA. Споразумението има значителна опозиция сред множество групи, според които това е само тестов модел на сделката за свободна търговия със САЩ – ТПТИ, за която все още се водят преговори. Активисти смятат, че двете споразумения заплашват околната среда на страните от ЕС, както и потребителските стандарти, позволявайки на корпорации да пропускат определени регулации.
България даде съгласието си за подписването на CETA, след като Канада обеща да отмени визите за българи.
Коментари