Информацията за прекалено бързо нарастване на доходите от труд е непрецизна и манипулативна и не отразява реалното състояние и динамиката на доходите от труд.
Това е позицията на Координационния съвет на КНСБ, разпространена от пресцентъра на конфедерацията по повод интерпретацията на Доклада за ранно предупреждение на Европейската комисия и "публичните внушения за неимоверен ръст на доходите от труд в България".
България продължава да бъде на последно място по работни заплати, доходи и жизнен стандарт в Европа, посочват от КНСБ, изразявайки тревога от задълбочаващото се неравенство и поляризация в обществото.
Според синдикатите ЕК би трябвало да анализира структурата на БВП поне през последните 10 години от гледна точка на участието на труда и капитала, за да се увери, че относителният дял на компенсацията на наемния труд в БВП за България е най-ниският сред всички европейски страни (едва 34-36 процента).
Становището на КНСБ е, че големият проблем на българската икономика е не изпреварващият ръст на заплатите, а структурният дисбаланс на пазара на труда.
Истинският проблем е наличието на значителен контингент работна сила с ниска образователна и квалификационна степен и задълбочаващото се несъответствие между търсене и предлагане на работни места, се казва още в съобщението на пресцентъра на конфедерацията до медиите.
Вчера данните на НСИ показаха, че общият доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2011 г. е 997 лв. и спрямо същото тримесечие на 2010 г. се увеличава със 7.8%. Средно на лице на месечна база това означава 332 лева.
Коментари